Klamki obiektowe to szeroka gama wyrobów obejmująca zarówno klamki drzwiowe, jak i klamki okienne. Klamki tego typy używane są w pomieszczeniach użyteczności publicznej, np. w szkołach, bankach, czyli wszędzie tam, gdzie występuje wysoka częstotliwość użytkowania połączona z wysokim prawdopodobieństwem niewłaściwego obsługiwania. Komplety obiektowe, często można spotkać w biurowcach, gdzie stosowane są nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale również elegancki i nowoczesny wygląd, dzięki któremu stanowią one wspaniałe uzupełnienie wystroju wnętrz. Wyroby te spełniają normę EN 1906.
Klamki obiektowe, aby zagwarantować bezpieczeństwo w sytucjach kryzysowych, takich jak pożar, zostały zaopatrzone w trzpień kwadratowy o wymiarze ściany bocznej 9mm. Dla klamek, których temperatura topnienia jest niższa od 1000° C, czyli nie są wykonane np. ze stali nierdzewnej, wprowadzono stalowy rdzeń wewnątrz klamki. Te i inne obostrzenia, które zastosowaliśmy w naszych wyrobach, ściśle określa norma DIN 18273. Norma ta mówi również o rozstawie nosków mocujących, łożyskowaniu klamek, siłach jakie muszą przenosić klamki itp. Norma DIN 18273 reguluje również sposób badania wytrzymałości i trwałości klamek tego typu. Nasze wyroby zostały przebadane przez instytut MPA NRW. i otrzymały pozytywną ocenę. W katalogu zaznaczyliśmy te wyroby symbolem „F”.
Rozwinięciem klamek obiektowych przeciwpożarowych są klamki obiektowe z funkcją antypaniczną realizowaną między innymi poprzez zastosowanie odpowiednich trzpieni. Ich cechą szczególną jest dwuczęściowa budowa. Tak wyposażone klamki muszą współpracować z odpowiednim zamkiem z funkcją antypaniczną. Mówi o tym norma EN 179, określająca również przedział wymiarowy oraz kształt samych chwytów, optymalny z punktu widzenia bezpieczeństwa i ergonomii.
Norma EN 179 zawiera również wytyczne do badań trwałości oraz wytrzymałości w tym również odporności na korozję.
DIN 18257
Klamki obiektowe posiadają również funkcję antywłamaniową, która zgodna jest z normą DIN18257. Realizowana jest ona poprzez specjalną konstrukcję wewnętrzną szyldów, składającą się z kilku warstw stalowych wkładów zintegrowanych za pomocą nosków z zabezpieczeniem przed działaniem wiertła. Proponujemy również wersję z ochroną wkładki patentowej ZA.